תמונה גרפיתראשיתמונה גרפיתמפת האתרתמונה גרפיתהצעות ופניות הציבור
תמונה גרפית
חיפוש  תמונה גרפית
תמונה גרפית
תמונה גרפית
תמונה גרפית
 ראשי
הגנת הצרכן
כלי סיוע לתעשייה
מדען
מינהל סחר חוץ
מינהל תיכנון וכלכלה
עובדים זרים
תעסוקה
ראשי > Channels > ידיעונט - חדשות משרד הכלכלה > ארכיון חדשות תמ"ת משנים קודמות > שנת 2004 > מגזין מס' 30 - אפריל 2004
מינהל סחר חוץ

 

n          נוכחות ישראלית מרשימה בסלון האווירי בסינגפור
n          אפשרויות לקידום הסחר הבילטרלי בתחומי התקשורת, טכנולוגית, מידע והתשתיות
n          גרמניה הבטיחה לתמוך בפרוייקט "גלילאו" אשר נמצא על סדר היום בין ישראל והקהילה האירופאית  
n          משלחת של חברות מוליכים למחצה מקיימת מפגשים על מנת להטמיע מוצרים וטכנולוגיות ישראליות בטייוואן
n          חברות ישראליות הוזמנו לקחת חלק בפרוייקטים בסלובקיה במסגרת הצטרפותה לאיחוד האירופי
n          התעניינות גוברת מצד משקיעים וקרנות הון סיכון מבריטניה
n          שגרירות ישראל בטוקיו במאמץ ממוקד להבאת משלחות תעשייתיות לישראל
n          השר אולמרט נפגש עם סגן הנשיא העולמי של חברת "פייזר"
n          משלחת של חברת הסלולאר המובילה בקוריאהSKT מגיעה לארץ לבחון אפשרויות שת"פ והשקעה
n          אולמרט נפגש עם שרת התעשייה הצרפתית ניקול פונטיין  
n          אולמרט: רואה בתשובה האירופאית אבן דרך נוספת לפתרון הבעיה
n          ה'מרחב הסיני', הכולל את סין, הונג קונג וטיוואן,  קלט בשנת 2003 כ- 40%  מסך כל היצוא הישראלי לאסיה
n          נחתם בבריסל ההסכם בין ישראל ונציבות האיחוד לפיצוי בגין
n          משלחת קרנות הון סיכון ישראליות תבקר  בהודו בחודש אפריל
n          הרחבת האיחוד האירופאי פותחת בפני חברות ישראליות הזדמנויות עיסקיות כתוצאה מהשקעות האיחוד האירופאי  במדינות המצטרפות במיליארדי יורו

 

n        נוכחות ישראלית מרשימה בסלון האווירי בסינגפור

 

הסלון האווירי בסינגפור נפתח עם נוכחות ישראלית מרשימה. כ- 15 חברות הציגו בסלון, 13 מהן תחת הביתן הלאומי של מכון היצוא ושתיים נוספות באופן פרטי בתחום של מטוסים ללא טייס שזכו לתשומת לב מיוחדת בתערוכה

 

כבוד מיוחד נפל בחלקה של התעשייה האווירית כאשר המטוס ללא טייס, פרי מפעלה, פתח את מטס ההדגמה ביום הראשון של התערוכה.

 

הביתן הישראלי השתרע על שטח של כ 700 מטר רבוע והיה הביתן הבודד השלישי בגודלו לאחר הביתן הסינגפורי (המארחים) והביתן האמריקאי. ההערכה היא כי לתערוכה באופן כללי הגיעו כמה מאות ישראלים נציגי עשרות חברות ישראליות.

 

החברות שהציגו בביתן היו: רוקאר, אלביט, אלישרא, הידרומכניקל אינגנירינג, התעשייה האווירית, התעשייה הצבאית, אי.טי.אל,  ניר-אור, אורביט, רפא"ל, תדיראן תקשורת, מוטורולה ישראל ועשות אשקלון.

 

בראש המשלחת הרשמית עמד מנכ"ל משרד הביטחון אלוף במיל עמוס ירון ובין שאר חברי המשלחת היו גם ראש סיב"ט האלוף המיל יוסי בן חנן, מנכ"ל התעשייה האווירית מר קרת ובכירים נוספים מהמערכת הביטחונית והתעשייה הביטחונית בישראל.

 

הסחר בין ישראל וסינגפור עמד  בשנת 2003 על סך של כ - 450 מיליון דולר.  היקף היבוא הישראלי מסינגפור בשנת 2003  הסתכם בכ-  199 מיליון  דולר (ירידה של כ- 7.5%). עיקר היבוא מסינגפור היה של מכונות ומכשירים  ושל מינרלים. היקף היצוא הישראלי לסינגפור בשנת 2003 הסתכם ב- 265 מיליון  דולר (ללא שינוי משמעותי מהשנה הקודמת). עיקר היצוא לסינגפור הוא בתחום המכונות והמכשירים, המהווים 70% מסך היצוא, בו נרשמה ירידה של 5% , לעומת זאת נרשם גידול של 47% ביצוא ציוד רפואי . ביבוא של מכונות ומכשירים המהווים כ- 50% מסך היבוא נרשמה ירידה של 15% .

 

n        אפשרויות לקידום הסחר הבילטרלי בתחומי התקשורת, טכנולוגית מידע והתשתיות

 

היצוא הישראלי לקזחסטאן בשנת 2003 עלה בכ-5%

 

מ"מ רוה"מ ושר התמ"ת והתקשורת  אהוד אולמרט נפגש עם שגריר קזחסטאן Mr. Kairat Abdrakhmanov

 

בפגישה דנו באפשרויות לקידום הסחר הבילטרלי בתחומי התקשורת, טכנולוגית מידע והתשתיות.  כמו כן סוכם כי  במהלך שנת  2004 תתכנס  ועדה כלכלית מעורבת וכן תגיע משלחת לארץ מקזחסטאן לקידום שיתופי פעולה בתחומי המו"פ והטכנולוגיה.

 

 בכוונת השר לקדם את פוטנציאל שיתופי הפעולה עם קזחסטאן בתחום התשתיות והטכנולוגיה, ולשלב בין המקורות הטבעיים הרבים כגון: נפט , גז ומתכות שונות המצויים בקזחסטן לידע הישראלי על מנת לקדם הזדמנויות עיסקיות לאור  הצרכים המיידיים לשדרוג תשתיות התקשורת, האגרו-טכנולוגיה, התחבורה והתעשייה המצויים בקזחסטאן.

 

היצוא הישראלי לקזחסטאן הסתכם בשנת 2003 בכ- 28 מיליון $ גידול של כ-5% לעומת שנת 2002. רוב היצוא הינו בתחומי התקשורת והמזון.

 

 

n        גרמניה הבטיחה לתמוך בפרוייקט "גלילאו" אשר נמצא על סדר היום בין ישראל הקהילה האירופאית 

 

מ"מ רוה"מ ושר התמ"ת והתקשורת אהוד אולמרט נועד בברלין עם  מזכיר המדינה במשרד הכלכלה והעבודה מר אדמוביץ'  ועם מזכיר המדינה במשרד המדע מר קוטנהוזן. השלושה השיקו במשותף את ההסכם למימון משותף של פרוייקטים בתחום הביוטכנולוגיה.

 

השר אולמרט  הזכיר את שאיפתו להקמה מחדש של "המועצה הגרמנית- ישראלית לשיתוף פעולה בטכנולוגיה מתקדמת וטכנולוגיה לאיכות הסביבה" אשר פעלה בעבר בחסות משרד החוץ הגרמני. המועצה אמורה לקום במתכונת עכשווית שתבטא את הפוטנציאל לשיתוף פעולה טכנולוגי עסקי בין ישראל לגרמניה כאשר המטרה הינה שיתוף פעולה גם בארצות שלישיות.

 

עוד  ציין השר אולמרט את שאיפתו להגיע להסכם שיתוף פעולה טכנולוגי ברמה הפדרלית, הסכם שילווה בתקציבים לקידום שיתוף פעולה מסחרי/תעשייתי – כאשר המטרה הסופית היא קרן דו-לאומית, בדומה לקרן BIRD.

 

שר התמ"ת אולמרט  הוסיף  את רצונו בהקמת מנגנון איתור של טכנולוגיות והגדרת דרכים לשיתוף פעולה בין ישראל לגרמניה, תוך גישור על פערי ההגדרות של מו"פ בצד הגרמני ומו"פ בצד הישראלי. הפערים הנובעים מהעובדה שבישראל  התמיכה במו"פ היא תמיכה מוטת עסקים ובגרמניה ובאירופה המדובר בתחום שהוא במהותו מו"פ תשתיתי.

 

השר אדמוביץ' ציין את עניינה של גרמניה בשת"פ בתחומי המו"פ התעשייתי וייבחן הנושא  בקיץ לקראת אירועי ה- 40 לכינון היחסים הדיפלומטים ישראל-גרמניה.

 

במהלך הביקור בברלין נפגש השר אולמרט  עם שר החוץ מר יושקה פישר, תעשיינים ואנשי ממשל.

 

שר התמ"ת, אהוד אולמרט פתח בביקורו בברלין את שבוע הביוטכנולוגיה הישראלי בגרמניה. טקס הפתיחה נערך במפעלי חברת הפארמה Schering בברלין.

 

שבוע הביוטכנולגיה נועד לכונן מסגרות שיתוף פעולה בין  חברות ביוטכנולוגיה גרמניות וישראליות בפרוייקטי מו"פ  משותפים, הכנס אורגן ע"י הנספחות  המסחרית בברלין, בראשות הציר איתן קופרשטוך ומתימו"פ.

 

במסגרת המפגשים נערכו מצגות של האורחים הישראליים ושל התעשיה הגרמנית והוצגו האפשרויות השונות לשיתוף פעולה עם שותפים פוטנציאליים מגרמניה. כמו כן התקיימו פגישות משותפות בין נציגי חברות משתי המדינות.

 

הארגונים  השותפים בגרמניה הם DECHEMA/VBU Biotechnology, האירגון החשוב ביותר המיצג את התעשיה הביוטכנולוגית בגרמניה, ה-BMBF משרד החינוך והמחקר הגרמני ו - Invest in Bavaria

 

 במקביל לביקור השר אולמרט בברלין הוכרז לראשונה על הסכם בילטרלי בנושא השקעות משותפות במחקר ופיתוח בתחום הביוטכנולוגיה בין ישראל וגרמניה ברמה הפדרלית. ההסכם התאפשר כתוצאה משיתוף פעולה בין משרד המדע, משרד התמ"ת בארץ ומשרד המדע הגרמני. לראשונה, יתאפשר לחברות ומכוני מחקר משתי המדינות להכנס למיזמי מחקר משותפים ע"י בניית קונסורציה ולזכות במימון בהתאם לתקנות המדען הראשי בארץ ולתקנות הגרמניות בגרמניה.

 

ענף הביוטכנולוגיה סובל בגרמניה כמו בישראל משיעורי גידול נמוכים יחסית, גם כתוצאה ממשבר השקעות, כמו גם מבעיות של אתיקה רפואית, גרמניה רואה בישראל שותף עיקרי לטכנולוגיות ביולוגיות.

 

בדבריו בפני חברי הנהלת חברת שרינג הזמין השר אולמרט את החברה לבחון שיתופי פעולה עם חברות ביוטכנולוגיה ישראליות והשקעות בחברות הישראליות והידע הקיים בישראל בתחומים אלה.

 

במסגרת ביקורו בברלין נפגש שר התמ"ת אהוד אולמרט ב- Haus der Deutschen Wirtschaft ("בית הכלכלה – בית התעשייה") עם אנשי כלכלה מהמובילים בגרמניה, תעשיינים ומעצבי מדיניות, נציגי איגוד לשכות המסחר והתעשייה בגרמניה (DIHK), נציגי איגוד התעשיינים הגרמני (BDI) וארגון הגג של המעסיקים בגרמניה (BDA).

 

את השר אירחו הדר' מרטין ונסלבן (Wansleben) – מנכ"ל ה- DIHK, מר מיכאל פפייפר (Pfeifer), מנהל האגף הבינלאומי ומר אנטון בורנר (B?rner) שהוא נשיא ארגון ה- BGA (ארגון הגג של הסחר הסיטונאי).

 

המארגנים הדגישו כי הם רואים את האירוע כחלון למעורבות גרמנית של המגזר העסקי, בתהליכים אשר מתרחשים במזרח התיכון. עוד הבהירו המארחים כי השותף החשוב ביותר של המגזר העסקי הגרמני במזרח התיכון הוא המגזר העסקי בישראל והמפתח לכל מעורבות כלכלית ומסחרית גרמנית באזור הוא שיתוף פעולה מסחרי-כלכלי בין ישראל וגרמניה. 

 

השר אולמרט הביע בהרצאתו את דעתו על התהליכים המדיניים וציין את אפשרויות השת"פ בין ישראל לגרמניה בעיקר במזרח התיכון, אך גם במדינות שלישיות אחרות.

 

עוד ציין השר אולמרט כי הוא רואה בתעשייה הגרמנית שותפה מרכזית (לפיתוחים טכנולוגיים) בכל התחומים וקרא לנציגי התעשייה שהשתתפו במפגש להגיע לישראל ולבחון אפשרויות לשת"פ והשקעות בתעשייה הישראלית.

 

במהלך הביקור בגרמניה נפגש השר אולמרט עם שרת המדע Ms. Bulmahn, ישראל וגרמניה נהנות משת"פ רב לאורך השנים בתחומי המחקר והמו"פ התעשייתי.

 

בפגישה ציין השר את חשיבות השת"פ במו"פ לבניית יחסים ארוכי טווח בין המדינות. השר אולמרט ציין כי קרן דו לאומית בתחום הביוטכנולוגיה תביא לשיתופי פעולה משמעותיים. כמו כן הציע השר מיקוד הקרן לענף אחד בו שתי המדינות רואים פוטנציאל רב לשת"פ ותרומה כלכלית.

 

השר ביקש את תמיכת משרדה של השרה בפרוייקט "גלילאו" אשר נמצא על סדר היום בין ישראל והקהילה האירופאית. השרה בולמן הבטיחה את תמיכתה של גרמניה בצירוף ישראל לפרוייקט "גלילאו" אשר אמור להקים מערכת לווינית אירופאית.

 

השר אולמרט הזמין את השרה בולמן לביקור בישראל בליווי חברות גרמניות המעוניינות בשת"פ במחקר ופיתוח תעשייתי.

 

 

היצוא לגרמניה גדל בשנת 2003 ב- 8% ועמד על 1,090 מיליון דולר. היבוא המקביל עמד על 2,810 מליון דולר גידול של כ-20% לעומת 2002.

 

n        משלחת של חברות מוליכים למחצה מקיימת מפגשים על מנת להטמיע מוצרים וטכנולוגיות ישראליות בטייוואן

 

משלחת של חברות מוליכים למחצה החלה במחצית מרץ בסדרת פגישות בטייוואן שמטרתן להטמיע מוצרים וטכנולוגיות ישראליות בתעשיית המוליכים למחצה של טייוואן -

 

טיוואן הנה היצרנית השלישית בעולם בתחום ייצור מוליכים למחצה והמובילה בעולם בייצור רכיבים בקבלנות משנה.

 

בשנים הקרובות מתוכננים להבנות בטייוואן תשעה מפעלים חדשים לייצור מוליכים למחצה בקוטר של 12 אינטש ובטכנולוגיה מתקדמת של 0.09-0.11 מיקרון. החברות המתוכננות להקים מפעלים חדשים ייפגשו עם המשלחת הישראלית אשר חבריה יציגו את המוצרים המתקדמים שפותחו בארץ עבור התעשייה.

 

בין החברות המארחות את המפגשים ומשתתפות בהן נמנות בין היתר TSMC, המובילה בעולם בתחום המוליכים למחצה, Macronix שהשקיעה לאחרונה 75 מיליוני דולרים כשותפה במפעל פאב2 של טאואר סמיקונדקטורס, UMC ששווי השוק שלה נאמד בכ- 17 מיליארד דולר , Powerchip שמכירותיה אשתקד הסתכמו בכ- 700 מיליון דולר וכן חברות נוספות.

 

פוטנציאל העסקאות הגלום במפגשים נאמד בעשרות מיליוני דולרים ולדבריו החברות הישראליות המשתתפות במפגשים מציגות מוצרים מתקדמים ואיכותיים וחשיפתן במסגרת הסמינר והמפגשים האישיים מעוררת עניין רב בקרב החברות הטיוואניות.

 

החברות הישראליות במשלחת שאורגנה בשיתוף עם מכון היצוא הן: טבת, ננו-אור, סגנטק, מון-לייט, כור-פלו וריקור.

 

נתוני הסחר:

היקף הסחר בין טייוואן לישראל עמד בשנת 2003 על 667 מיליון דולר .

היצוא בשנה זו עמד על כ- 284  מיליון דולר - ירידה של 11% לעומת השנה הקודמת.  עיקר היצוא לטייוואן הינו של מכונות ומכשירים (49.5%).

היבוא מטייוואן עמד בשנת 2003  על כ- 383 מיליון דולר - עליה של 4.3% לעומת השנה הקודמת. ענף היבוא העיקרי הינו של מכונות ומכשירים (58%).

10 מרץ 2004

 

n        חברות ישראליות הוזמנו לקחת חלק בפרוייקטים בסלובקיה במסגרת הצטרפותה לאיחוד האירופי

 

מ"מ רוה"מ ושר התמ"ת והתקשורת אהוד אולמרט ביקר בסלובקיה בראש משלחת תעשיינים   כאורחו של משרד הכלכלה הסלובקי.

 

במסגרת הביקור קיים השר אולמרט סמינר תשתיות בו השתתפו כ- 20 חברות ישראליות ומספר דומה של חברות סלובקיות, לחברות נקבעו  פגישות אישיות עם שותפים פוטנציאלים לקידום שיתופי פעולה, המשלחת העיסקית הישראלית כוללת בין השאר את החברות: רד תקשורת; טוטנאור; נס טכנולוגיה; אופטיבייס; כמיטרון; שראל ;חברת התוכנה ראש טוב; חברת ההשקעות למד; חברת לודאן; חברת ליסקו-לשמן ועוד.

 

במהלך הביקור נפגש השר אולמרט עם שר הכלכלה הסלובקי פאבל רוסקו, רוה"מ הסלובקי מיקולש דזורינדה ואת נשיא סלובקיה רודולף שוסטר

 

מטרת ביקורו זה של השר הינו, קידום הסחר ושיתופי פעולה בין סלובקיה וישראל בתחומי התשתיות, תקשורת, ננוטכנולוגיה, שירותים ותחומים נוספים. כמו כן השר פעל לקידום שיתופי הפעולה במו"פ התעשייתי בין המדינות.

 

בנאומו בפני אנשי עסקים ציין השר אולמרט את העניין הרב שיש לחברות ישראליות במכרזים בתחומי התשתית, תקשורת, אבטחה וחקלאות בסלובקיה וזאת לאור הפעילות הרבה הצפויה בתחומים אלה עם הצטרפותה של סלובקיה לאיחוד האירופי.

 

שר התמ"ת אולמרט אף הזמין חברות סלובקיות להשתתף ולקחת חלק במכרזים בתחום התשתית בתחבורה (רכבות) בישראל. 

 

כמו כן, השר אולמרט נפגש עם שר הכלכלה הסלובקי פאבל רוסקו, השניים דנו בהצטרפותה הצפויה של סלובקיה לאיחוד האירופי, אשר טומנת בחובה הזדמנויות לפרוייקטי תשתית במימון האיחוד האירופי. לישראל זכות להשתתף במכרזים אלה מתוקף חברותה בארגון הרכישות הממשלתיות.  בנוסף, שוחחו השניים על שיתוף פעולה במו"פ תעשייתי, פרוייקט החממות הטכנולוגיות, אשר בו גילו הסלובקים עניין מיוחד.  בפגישה סוכם על מינוי נציג מכל צד אשר יטפל בקידום הקשרים ויסייע לחברות ליצירת שיתופי פעולה.

 

השר ציין בפני מארחו הסלובקי את רצונה של ישראל להצטרף לחוג היוקרתי של המדינות החברות ב-OECD, וביקש את תמיכתה האקטיבית של סלובקיה.

 

במסגרת ביקורו נפגש השר אולמרט עם רוה"מ מיקולש דזורינדה, וביקש כי סלובקיה תמשיך ותקיים מדיניות אוהדת כלפי ישראל במסגרת האיחוד האירופי, ותהיה בין מובילות המדיניות החיובית כלפי ישראל.

 

רוה"מ סלובקיה ברך על ביקור השר ומעורבתן של חברות ישראליות, והזמין חברות ישראליות לקחת חלק בפרוייקטים בסלובקיה במסגרת הצטרפותה של סלובקיה לאיחוד האירופי.

 

במסגרת ביקורו נפגש השר אולמרט עם נשיא סלובקיה רודולף שוסטר, במהלך הפגישה  דנו הצדדים בחיזוק היחסים בין המדינות, כחלק ממגמה של התחממות היחסים בין הצדדים. בפגישה ציין הנשיא שוסטר את חשיבות היחסים בין המדינות ואת מחוייבותה של סלובקיה לקשרים ארוכי טווח עם ישראל.

 

נתוני סחר:הייצוא מישראל לסלובקיה בשנת 2003 הסתכם בכ- 10.4 מיליון דולר עליה של 31% לעומת 2002 הענפים העיקריים: מכונות ומכשירים מכניים, מתכות פשוטות ופריטי מתכות  וכימיה. היבוא לישראל מסלובקיה בשנת 2003 הסתכם בכ-14 מיליון דולר עליה של כ-51% לעומת 2002 הענפים העיקריים: מתכות פשוטות,מכונות ומכשירים, נייר ומוצריו וגומי ופלסטיק.

 

n        התעניינות גוברת מצד משקיעים וקרנות הון סיכון מבריטניה

 

מ"מ רוה"מ ושר התמ"ת והתקשורת, אהוד אולמרט ערך ביקור רשמי בבריטניה. 

 

במסגרת הביקור השתתף השר אולמרט בועידת הון סיכון ישראל בריטניה שאורגנה  על ידי הציר המסחרי של משרד התמ"ת בבריטניה מירון הכהן, חברת אוסקר, איגוד קרנות ההון סיכון הישראליות ואיגוד יצרני האלקטרוניקה.

 

השר אולמרט ציין בדבריו בפני באי הכנס את המגמות המתגבשות לשינוי בחוק המו"פ ובחוק לעידוד השקעות הון, שמיועדות ליצור תשתית ממשלתית לעידוד השקעות זרות בתחומים הטכנולוגיים והתעשייה הישראלית בכלל.

 

בפגישות אישיות שקיים השר אולמרט עם מנהלי קרנות מובילות מבריטניה ואירופה, עלה העניין החזק שיש לגורמים אלו בתחומים הטכנולוגיים בישראל. מנהלי הקרנות הזרות ציינו את הערכתם לחדשנות, היזמות והיצירתיות הישראלית והביעו את הערכתם שזוהי עת מפנה ויש עניין גובר בהשקעות בישראל וכי האצת התהליך המדיני  צפויה לייצור אוירה תומכת וחיובית בהשקעות.

 

במפגש השתתפו חברות רבות וביניהן גם חברות שטרם השקיעו בארץ, בין השאר נפגש השר עם מנהלים בכירים מהקרנות הבאות:  3, Accelle, Carlyle Group, Bessemer Trust, Apax.

 

השר אולמרט אף סקר בפני המשתתפים את ההתפתחויות בהסכמים עם האיחוד האירופי וההטבות שסוכמו עם האיחוד בתחומי המזון והחקלאות ליצוא תוצרת מישראל. כן עדכן השר את החברות על התקדמות הדיונים עם האירופים בנושא יצוא מוצרים מהשטחים, והוסיף כי אנו מקווים להגיע להסכמות במהרה בנושא נוסחת העבודה מול האירופאים בתחום.

 

לאחרונה ניכרת התעניינות גוברת מצד משקיעים וקרנות הון סיכון מבריטניה להשקעות בתעשייה ובטכנולוגיה בישראל ובמקביל גם גידול בחברות הישראליות הפותחות משרדים ונציגויות בבריטניה לצורך כניסה לשוק הבריטי בפרט והאירופי בכלל.

 

נתוני סחר 

 

ממינהל סחר חוץ במשרד התמ"ת נמסר כי בשנת 2003 סך היצוא מישראל לבריטניה עמד על 1.14 מיליארד $, גידול של כ-3% לעומת שנת 2002. ענפי הייבוא העיקריים: מכונות ומכשירים חשמליים, מתכות ואבנים יקרות, מוצרים כימיים, פלסטיק וגומי וטכסטיל ומוצריו.

 

סך היבוא גדל בשנת 2003 ב-2.2% ועמד על 2.26 מיליארד $, הענפים העיקריים: מתכות ואבנים יקרות, מכונות ומוצרים כימיים.

 

n        שגרירות ישראל בטוקיו במאמץ ממוקד להבאת משלחות תעשייתיות לישראל

 

היקף שיתופי הפעולה הטכנולוגיים בין חברות יפניות וישראליות התרחב גם בשנה החולפת.

 

חברות טושיבה , סוני , היטאצ'י וסומיטומו הן רק חלק מרשימה ארוכה של למעלה מ – 60 חברות טכנולוגיות שיצרו במהלך השנה האחרונה מייזמים משותפים עם חברות  ישראליות .

 

את ההצלחות בתחומי המידע והתקשורת צריך לטפח ולהרחיב לתחום הביוטכנולוגיה כי כתוצאה מהערת האזהרה הכללית שפרסם משרד החוץ היפני לפני למעלה משנתיים, לפיה מומלץ לא להגיע לישראל,  נגרם נזק להתפתחות הקשרים הכלכליים הבילטרליים .

 

שגריר ישראל בטוקיו ,אלי כהן, שם לו למטרה להקהות את ההנחיה האדמיניסטרטיבית הנוקשה הפוגעת בפעילות הבילטרלית .בשיחות שהתקיימו עם  בכירים בממסד ובארגונים הכלכליים המקומיים הועלתה  הבקשה להתייחסות שונה לנסיעות עסקיות או נסיעות ממוקדות אחרות במהלכן מלווים האורחים היפניים ע"י עמיתיהם הישראליים .

 

לאור פניות השגרירות וגורמים מקומיים תיקן משרד החוץ היפני את הודעתו כך שמוצע למי שמגיעים לישראל לביקורי עבודה לנקוט באמצעי זהירות המתבקשים לאחר התייעצות עם הגורם המארח .

 

לאור השינויים בהערת האזהרה, מקווים בשגרירות טוקיו כי ניתן יהיה להביא לארץ קבוצת חברות יפניות שתשתתפנה באירוע "ביוטק ישראל " המתקיים בתחילת חודש מאי .

 

תוכנית העבודה של השגריר כהן והציר הכלכלי שני לחודש הקרוב , כוללת עשרות פגישות עם חברות וארגונים כלכליים בטוקיו, באוסקה ובקובה שמטרתן להעביר את המסר לפיו אין המלצה גורפת להימנע מנסיעות לישראל .

 

מרבית הפגישות המתוכננות הן עם חברות מתחומי הביוטכנולוגיה .

תעשיית הביוטכנולוגיה הוגדרה ע"י ממשלת יפן  כתעשייה שתזכה לתמיכה ממשלתית משמעותית בחמש השנים הקרובות .

 

בראש המועצה הלאומית לקידום תעשיות הביוטכנולוגיה עומד ראש ממשלת יפן שבברכתו נקבעו שלושה יעדים לאומיים עיקריים :

 

·        הכפלת התקציבים למחקר ופיתוח במשך חמש שנים.

·        מתן תמריצים כספיים המיועדים להרחבת היישומים התעשייתיים של מחקרים ופיתוחים חדשים.

·        פעילויות חדשות באוניברסיטאות ובתי ספר תיכוניים במטרה להרחיב העניין והמודעות באשר לחשיבותה ותרומתה החברתית והכלכלית של תעשיה זו .

 

בנציגות הכלכלית בשגרירות ישראל בטוקיו פועל  " דסק ביוטכנולוגיה " אשר מטרותו להקל על חברות ישראליות לחדור לשוק היפני ולקחת חלק בפעילות האמורה .

 

בין יתר הפעילויות , תקים הנציגות הכלכלית  ביתן מידע בתערוכת

"ביו - אקספו יפן " שתתקיים בטוקיו במאי הקרוב . הביתן יאוייש ע"י אנשי הנציגות הכלכלית אשר יקיימו במהלכה פגישות עם נציגי חברות מקומיות במטרה

לזהות תחומי פעילות משותפים ולהציג  אפשרויות לפעילויות משותפות עם חברות ישראליות .

 

נתוני סחר:

 

היקף הסחר עם יפן עמד בשנת 2003 על סך של 1.48 מיליארד דולר ארה"ב. 

 

היצוא מישראל עמד בשנה זו על סך של 643.4 מיליון דולר ארה"ב (עליה של 9.6% לעומת השנה הקודמת). ענפי היצוא העיקריים הינם מכונות ומכשירים מכניים, אופטיים וציוד רפואי.   

 

היבוא מיפן עמד בשנת 2003 על 841.5 מליון דולר (עליה של 9% לעומת השנה הקודמת). ענף היבוא העיקרי הינו כלי רכב.

 

פרטים נוספים ניתן לקבל מהנספח הכלכלי נח שני באימל e-mail:  Tokyo@moital.gov.il

 

n        השר אולמרט נפגש עם סגן הנשיא העולמי של חברת "פייזר"

 

סוכם על קיום מפגש במפעלי פייזר בניו ג'רסי בו יציגו חברות ישראליות את יכולתיהן בתחומי הפארמה והביוטכנולוגיה במטרה להגיע להשקעות משותפות בתחומי המחקר הפיתוח והייצור בינן לבין פייזר

 

מ"מ רוה"מ ושר התמ"ת והתקשורת, אהוד אולמרט, אירח בלשכתו את סגן הנשיא  MOHAMAD SIDI SAID, ומנהל אזור המזרח התיכון, OZER BAYSAL,  של חברת "פייזר" יצרנית הפרמצבטיקה הגדולה בעולם אשר התפרסמה בשנים האחרונות בזכות הפיתוח והייצור של תרופת ה"ויאגרה".

 

לחברת פייזר מחזור מכירות שנתי של 45 מיליארד דולר בלמעלה ממאה מדינות,  ומתוכם 40 מיליון דולר בישראל. החברה נכנסה לראשונה לישראל בשנת 1995, והקימה כאן חברת בת בה מועסקים כיום 100 ישראלים,  העוסקים בשיווק מוצרי החברה, וביצירת קשרים עסקיים עם חברות וגופי מחקר מקומיים.

 

סגן הנשיא סעיד אמר לשר אולמרט כי החברה, אשר משקיעה כ-8 מיליארד דולר בשנה במחקר ופיתוח, מאמינה שלישראל יש מה להציע לה בתחום זה. וכי לאזור המזרח התיכון בכלל עתיד מבטיח מבחינתה של החברה, ולישראל פוטנציאל לתפוס מקום מכובד במערך שתופי הפעולה של פייזר עם חברות בכל העולם, בתחומי המחקר של תרופות וביוטכנולוגיה.

 

סעיד הזמין את השר אולמרט לבקר במטה החברה בניו יורק, ובשלוחתה בניו ג'רסי, ולהביא עימו משלחת של נציגי חברות ישראליות שיוכלו להציג בפני ראשי פייזר את יכולותיהן בתחומי הפארמה והביוטכנולוגיה, במטרה להגיע להשקעות משותפות  בתחומי המחקר הפיתוח והייצור  בינן לבין פייזר.

 

השר אולמרט הציע לקיים במפעלי פייזר בניו ג'רסי ארוע בו יציגו חברות ישראליות טכנולוגיות ומוצרים בתחום הפארמה והביוטכנולוגיה לפייזר ולחברות מקומיות.

 

השר אולמרט הינחה את אנשי המינהל לסחר חוץ במשרדו להכין רשימה של חברות שלהן פוטנציאל לשת"פ עסקי עם פייזר, ואשר תוזמנה להגיע למפגש בארה"ב.

 

במהלך הפגישה העלה האורח בפני השר אולמרט את נושא הקניין הרוחני, וההגנה על תיקי רישום תרופות (DATA (EXCLUSIVITY , המטריד את חברות התרופות בעולם,) והשר אולמרט  עידכן אותו  כי ועדת מומחים שהקים,  בה חברים נציגים ממספר משרדי ממשלה ומומחים מתחום התרופות, אמורה  לסיים את בדיקת הנושא בתוך מספר שבועות ולהגיש לו את המלצותיה.

 

אולמרט תיאר לאורחיו את המאמץ שעושה משרדו להגדיל את המעורבות של חברות רב-לאומיות בכלכלה הישראלית, והמליץ בפניהם לבדוק את היתרונות הגלומים עבורם  בחוק לעידוד ההשקעות בישראל.

 

ממשלת ישראל תראה בעין יפה את המשך צמיחתה של השלוחה הישראלית של פייזר, ואת העמקת שיתוף הפעולה של פייזר עם חברות ישראליות, והבטיח את סיועה של ממשלת ישראל לפרויקטים משותפים אלה.

 

ביתן לאומי לחברות תקשורת ישראליות בתערוכת התקשורת  Convergence  בהודו

 

 ב-18-20 למרץ התקיימה תערוכת תקשורת Convergence India 2004  בניו דלהי הודו . זוהי הפעם השלישית ברציפות שחברות תקשורת ישראליות ישתתפו בתערוכה זו אך בשונה משנים קודמות החברות הישראליות יציגו במסגרת ביתן לאומי ישראלי שאורגן על ידו ובשיתוף עם מחלקת ההיי-טק במכון היצוא הישראלי וחברת GGG.

 

התערוכה נחשבת לאחת התערוכות המקצועיות בהודו וזאת השנה ה- 12 ברציפות שתערוכה זו מתקיימת בה. בתערוכה ישתתפו חברות ממדינות רבות כמו – ארה"ב, סין, גרמניה, סינגפור, יפן ואפילו סעודיה.

במהלך התערוכה יתקיימו מספר סמינרים בנושאים שונים כמו – VoIP, Billing and CRM, Satallite Communications, Access Tecnologies ועוד. נציגים של החברות הישראליות ישתתפו בפנלים של סמינרים אלו.

 

החברות הישראליות אשר יציגו בתערוכה הן – Actelic Networks, Alvarion, AudioCodes, Com Match, Compwise, Comverse, Decolink Wireless, Telrad Network, Varaz Network, VocalTec ומכון היצוא שישתתף בביתן מידע.

 

שוק התקשורת בהודו הוא החמישי בגודלו בעולם ובעל הצמיחה השניה בגודלה (אחרי סין). כיום יש 47 מיליון מנויים קויים עם צמיחה של 25% ו- 30 מיליון מינויי סלולר עם צמיחה של 100% (בכל חודש מצטרפים מיליון מינויים חדשים !).

 

החלוקה בין החברות הממשלתיות והפרטיות בתחום התקשורת מתאפיינת בנתונים הבאים: לחברות הממשלתיות נתח של 27% בסלולר ו 88% בקוי, לחברות הפרטיות 77% בסלולר ו 12% בקוי.

 

ההערכה היא שעד שנת 2005 יתווספו 75 מיליון קוי טלפון חדשים ועד  2010 יתווספו 175 מיליון קוים חדשים. ההשקעות נאמדות ב 37 מיליאר$ ו 69 מיליארד$ בהתאמה. השקעות זרות בשוק הטלקום בהודו אפשריות בתחום השירותים וגם בתחום הייצור.

 

נתוני סחר:

היצוא  להודו ב- 2003 הסתכם ב- 698 מיליון דולר לעומת 608 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד, עלייה של 15% . עיקר מרכיבי היצוא: יהלומים ואבנים יקרות (73%), מוצרי תקשורת

 (13%), כימיקלים ומוצרי פלסטיק (10%) וציוד רפואי (3%).

 

היבוא מהודו ב- 2003 הסתכם ב- 869 מיליון דולר לעומת 633 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד, עלייה של  37%. עיקר מרכיבי היבוא: יהלומים ואבנים יקרות (72%), כימיקלים ומוצרי פלסטיק (14%), טקסטיל ומוצריו (9%).

 

הסחר ההדדי בין המדינות גדל ב- 27% באותה תקופה לסך של 1,567 מיליון דולר . הודו היום הינה שותפה הסחר השלישית בגודלה של ישראל באסיה לאחר הונג- קונג וסין.

 

n         משלחת של חברת הסלולאר המובילה בקוריאה STK - מגיעה לארץ לבחון אפשרויות שת"פ והשקעה

נציגים של חברת הסלולאר המובילה בקוריאה SKT הגיעו לארץ ב-22- 25 במרץ במטרה לבחון שת"פ עם חברות טכנולוגיות מהתחום בישראל ולבחון אפשרויות השקעה בארץ.

 

הביקור אורגן בשיתוף פעולה בין מינהל סחר חוץ במשרד התמ"ת, הנספח המסחרי בקוריאה, יונתן הדר, מחלקת ההיי-טק במכון היצוא הישראלי, אירגון משתמשי הסלולר (IMA) ומתימו"פ, ובמהלכו תיפגש המשלחת עם כ - 20 חברות ישראליות רלבנטיות.

 

לחברת SKT  18 מיליון מנויים והיא מחזיקה ב 54% משוק הסלולאר בקוריאה. SKT, אחת  מחברות הסלולאר המתקדמות בעולם, השיקה את שירותי הדור השלישי כבר באוגוסט 2002 והיום 4.5 מיליון איש משתמשים בשירותים אלה.

 

תחום התקשורת האלחוטית והאינטרנט בקוריאה הם מהמתקדמים בעולם, הן בתשתיות והן בחדירת המוצרים ושימוש האוכלוסיה בהם. תחומים אלה הם גם הגורם מספר אחד בגידול היצוא של קוריאה בשנים האחרונות. בעקבות ההצלחה של שוק התקשורת וה IT בקוריאה, חברות קוריאניות מייצאות לכל השווקים במזרח, בעיקר לסין, ויטנאם, מונגוליה ותאילנד.

 

נתוני סחר:

הסחר בין קוריאה וישראל בשנת 2003 הסתכם בכ- 860 מיליון דולר מתוכם כ- 284 מיליון דולר יצוא מישראל (ירידה של 11% לעומת התקופה המקבילה אשתקד)

 וכ-578 מליון דולר יבוא (עליה של 12% לעומת התקופה המקבילה אשתקד). 

 

ענפי היצוא  העיקריים הנם:  תעשיות עתירות ידע (70% מהיצוא) וכימיקלים (12% מהיצוא). ענפי היבוא העיקריים הנם: מכונות ומכשירים (52% מהיבוא) ומוצרי פלסטיקה (14% מהיבוא).

 

n        אולמרט נפגש עם שרת התעשייה הצרפתית ניקול פונטיין 

 

בפגישה דנו באפשרויות לקידום שיתוף הפעולה במו"פ התעשייתי, ובהשתתפות חברות ישראליות בפרוייקטים ציבוריים בצרפת

 

מ"מ רוה"מ ושר התמ"ת והתקשורת, אהוד אולמרט נפגש עם שרת התעשייה הצרפתית  ניקול פונטיין.

 

בפגישה דנו באפשרויות  להרחבת שיתוף הפעולה בתחום  המו"פ התעשייתי, בין חברות ישראליות וצרפתיות כחלק מהתכניות האירופאיות השונות.

 

יצויין כי בצרפת יוצאים לדרך פרוייקטים ציבוריים במספר תחומים: בבתי חולים, בהפרטת בתי סוהר, ועוד. במהלך הפגישה ביקש השר אולמרט לשתף חברות ישראליות בפרוייקטים אלו. השר אולמרט הציע למנות איש קשר מטעם ממשלת צרפת אשר יעביר מידע על פרוייקטים ציבוריים מתוכננים על מנת שחברות ישראליות יוכלו להשתלב בפרוייקטים אלו.

 

ישראל תשמח לשתף פעולה בפרוייקטים שונים עם חברות צרפתיות במדינות שלישיות.

 

השר אולמרט ציין במהלך הפגישה את מגמת חיזוק היחסים בין ישראל וצרפת בין היתר בתחום הכלכלי השר אמר כי ישראל תשמח להמשך חיזוק היחסים ובפרט אלה הטכנולוגיים, כמו כן הזמין השר את השרה פונטיין לעמוד בראש משלחת עסקים לתערוכת טלקום שתתקיים בנובמבר 2004.

 

במהלך הפגישה בין השר אולמרט והשרה פונטיין התקיים טקס חתימת הצהרה משותפת  לחיזוק היחסים הכלכליים ושיתופי הפעולה בין הצדדים. ההצהרה מציינת את תחומי הביוטכנולוגיה והננו-טכנולוגיה כתחומים להתמקדות בשיתוף פעולה בין הצדדים לשנת 2004.

 

כמו כן השרים היו נוכחים בחתימה על הסכם שיתוף פעולה במסגרת תוכנית יוריקה האירופית - פרוייקט משותף בתחום האופטיקה, בין שתי חברות מתחום האופטיקה, מישראל חברת Visionix  ומצרפת חברת   Varioptic .

 

נתוני סחר

 

בשנת 2003 עמד סך הסחר בין ישראל וצרפת על 1.86 מיליארד דולר. 

היצוא מישראל לצרפת היה בשנת 2003 בשיעור של 691 מיליון דולר, עליה של כ-4.2% לעומת 2002, בה היה סך היצוא מישראל לצרפת 663 מיליון דולר. ענפי הייצוא המרכזיים: מכונות ומכשירים מכניים, מוצרים כימיים, מוצרי צמחים, פלסטיק ומוצריו.

היבוא מצרפת לישראל עמד ב-2003 על 1.175 מיליארד דולר ירידה של מעט פחות מאחוז לעומת שנת 2002. ענפי הייבוא העיקריים: מכונות, מוצרים כימיים, כלי רכב, מוצרי גומי ופלסטיק.    

 

n        אולמרט: רואה בתשובה האירופאית אבן דרך נוספת לפתרון הבעיה

 

מ"מ רוה"מ ושר התמ"ת והתקשורת, אהוד אולמרט, קיבל ב-30.1.04)  את תשובת האיחוד האירופאי בנושא סימון המוצרים מהשטחים, וזאת בהמשך ליוזמתו בנושא.

 

השר אולמרט הביע שביעות רצון מהתשובה האירופאית המברכת על היוזמה ורואה בה בסיס שיוביל לפתרון הבעיה.

 

בהמשך לבקשת האירופאים לקבל פרטים טכניים נוספים על ההצעה והקמת צוות למשא ומתן טכני הודיע השר אולמרט כי יפעל מידית להקמת צוות בינמשרדי זה אשר יכין את המפגש המשותף המוצע על ידי האירופאים.

 

השר אולמרט ציין כי הוא רואה בתשובה האירופאית אבן דרך נוספת לפתרון הבעיה.

 

n        ה 'מרחב הסיני', הכולל את סין, הונג קונג וטיוואן,  קלט בשנת 2003 כ- 40%  מסך כל היצוא הישראלי לאסיה

 

גידול של כ-9% ביצוא הישראלי לאסיה בשנת 2003

 

סך היצוא מישראל לאסיה הסתכם בשנת 2003 בכ- 4.6 מיליארד דולר (עליה של כ- 9% לעומת 2002) והיבוא ב- 5.2 מיליארד (גידול של 6% לעומת 2002).

 

חלקו היחסי של היצוא לאסיה הגיע ל- 16% מכלל היצוא הישראלי, וחלקו של היבוא הגיע ל- 15% .

 

מעיון בנתוני הסחר  בולט  הגידול המרשים ביצוא לסין ולהודו, מדינות המושפעות פחות ממשבר ההיי טק והמיתון העולמי ונהנו מצמיחה מרשימה בתל"ג ב 2003 וכמו כן העלייה של כ- 10% ביצוא ליפן לאחר שנתיים של ירידה ביצוא לשם.

כמו כן עולה שה'מרחב הסיני', הכולל את סין, הונג קונג וטיוואן,  קלט בשנת 2003 כ 40% (!) מסך כל היצוא הישראלי לאסיה.

 

גידול זה ביצוא הינו שינוי במגמה לעומת הירידה שהורגשה בשנת 2002 והוא הושג למרות האטה שסבלו כלכלות האזור עקב מגפת ה'סארס' אשר פקדה חלקים נרחבים מהיבשת בחצי הראשון של השנה.   תמונת הסחר עם אסיה משקפת את המתרחש ביצוא לגוש היורו  אשר גם בו הוגש השינוי במגמה לעומת 2002 . אולם בניגוד לפיחות ביורו אשר סייע ליצואנים לאירופה היצוא לאסיה נקוב בדולרים, למרות זאת הצליחו היצואנים להגדילו בצורה משמעותית.

 

המשרד מייחס חשיבות רבה לסחר עם אסיה והגדיר מספר מדינות באזור כגון : סין , הודו ודרום קוריאה כמדינות יעד ליצוא הישראלי.

 

שנת 2003 הייתה שנה של פעילות מול המרחב האסיאני, משלחות רבות הגיעו מהאזור בניהם: ביקור שר התמ"ס הסינגפורי עם משלחת משקיעים, ביקור שר הסחר הטיוואני עם משלחת רישמית, ביקור שר הסחר של סרילנקה עם משלחת תעשיינים,  משלחת תעשיינים בראשות שר התמ"ס ההודי ועוד.  משלחות רבות  יצאו לבקר באסיה, בינהן ניתן לציין במיוחד את ביקור רוה"מ אריאל שרון בהודו אשר עמד בראש משלחת תעשיינים.

 

נתוני סחר עם אסיה

 

מדינות  מובילות ביצוא לאסיה ב- 2003:  הונג קונג- 21% מסך היצוא, הודו – 15% יפן – 14% , סין- 13% , תאילנד – 7% , טיוואן,  מלזיה  ודרום קוריאה – 6%  .

 

ענפים מובילים ביצוא לאסיה ב- 2003: יהלומים (41% מהיצוא, 1.85 מיליארד),מכונות מכשירים ואלקטרוניקה (35% מהיצוא, 1.57 מיליארד דולר), ציוד רפואי (8.7%,470 מליון דולר) ומוצרים כימיים ( 8% , 354 מליון דולר). יש לציין שבשנים האחרונות בולטת מגמה של ירידת אחוזי יצוא היהלומים והמוצרים הכימיים מתוך סה"כ היצוא ועליית אחוזי יצוא מוצרי ההיי-טק והציוד הרפואי.

 

מדינות  מובילות ביבוא מאסיה ב- 2003:  הונג קונג- 24% מסך היבוא, סין ויפן – 16% , הודו – 13% , דרום קוריאה – 10% , טיוואן- 7% , תאילנד – 6% .

 

ענפים מובילים ביבוא מאסיה ב- 2003 : מכונות מכשירים ואלקטרוניקה (27%, 1.4 מיליארד דולר), יהלומים (23% , 1.2 מיליארד דולר), כלי רכב והובלה (12%, 621 מיליון) וטקסטיל (10% , 514 מיליון). המגמה הבולטת היא המשך העלייה באחוז ייבוא מוצרי הטקסטיל מתוך הסה"כ (ישתווה בקרוב לסך ייבוא כלי רכב).

 

שותפות הסחר העיקריות של ישראל באסיה :

 

סין - היצוא הישראלי כולל יהלומים לסין גדל ב- 42% (!) ל- 585 מיליון דולר בשנת 2003 לעומת 410 מיליון דולר בשנת 2002. עיקר הגידול נרשם ביצוא מכונות ומכשירים (45% מסך היצוא ו- 49% גידול) ציוד רפואי (17% מסך היצוא ו- 49% גידול) ומוצרים כימיים (12% מסך היצוא ו- 45% גידול) .  ביצוא יהלומים לעומת זאת נרשם גידול מתון של 5% בלבד. לפיכך הצטמצם חלקם של היהלומים ל- 14% מסך היצוא לעומת 19% בשנה שעברה.

סך היבוא מסין גדל ב- 27% כתוצאה מגידול ביבוא מכונות ומכשירים (27% מסך היבוא ו- 42% גידול), טקסטיל (24% מסך היבוא ו- 18% גידול) ומוצרים כימיים  (8% מסך היבוא ו- 29% גידול). בולטת העובדה שיבוא הטקסטיל הפך בתוך שנתיים לאחד מהענפים המובילים ביבוא מסין .

 

העלייה בסחר ההדדי עם סין מוסברת בצמיחת הכלכלה הסינית בכ- 7% עד 9% בשנת 2003, למרות ההאטה הכלכלית הגלובלית ומגפת הסארס. ממינהל סחר חוץ במשרד התמ"ת נמסר עוד כי ההערכות ל- 2004 מצביעות על גידול נוסף כתוצאה מהמשך ירידות במכסים ורפורמות מבניות בסין (המתרחשים מאז ההצטרפות של סין ל- WTO) וכן המשך הגידול בכלכלה הסינית וביצוע פרויקטים בהיקף גדול כהכנה לאולימפיאדה ולתערוכת אקספו 2010.

 

הונג קונג - ביצוא מישראל להונג קונג בשנת 2003 נרשם גידול של פחות מאחוז, ל- 978 מיליון דולר . יצוא היהלומים להונג קונג מהווה כ- 82% מסך היצוא , מכונות ומכשירים מכניים מהווים 11% מסך היצוא.

ביבוא לישראל נרשמה ירידה  של 26%, ל- 883 מיליון דולר. עיקר הירידה ביבוא נבעה מירידה ביבוא היהלומים (47% ירידה  , ל- 380 מיליון דולר). ביבוא מכונות ומכשירים נרשמה עליה של 17% והם היוו 27% מכלל היבוא.

 

טיוואן - ירידה של 11% ביצוא, ל-284 מיליון דולר ועלייה  של 4% ביבוא ל- 383 מיליון בשנת 2003. עיקר הירידה ביצוא נובעת מירידה של 24%   ביצוא מכשירים וציוד רפואי, המהווים  27% מהיצוא לטאיוון ומקפאון ביצוא מכונות ומכשירים מכניים המהווים 50% מיצוא.

 

הודו - עלייה של 15%  ביצוא ל- 698 מיליון דולר ועלייה של 37% ביבוא ל- 869 מיליון בשנת 2003. עיקר העלייה היא ביצוא היהלומים (29%, ל 513 מיליון) - ענף זה מהווה כ 73% מהיצוא. בולטת גם העלייה של 47%  ביבוא יהלומים המהווים 71% מסך היבוא.

 

יפן - עלייה של 10% ביצוא ל- 643 מיליון דולר ועלייה של 9% ביבוא ל 841 מיליון  דולר בשנת 2003. סך כל הסחר ב- 2003 הסתכם ב- 1.484 מיליארד $ לעומת 1.35 בתקופה המקבילה אשתקד . הענפים העיקריים ביצוא מישראל הם: מוצרים רפואיים ואופטיים- 29% , מכונות ומכשירים מכניים וטלקום - 29%,    יהלומים ואבנים יקרות- 22% , מוצרים כימיים-  10% .

ב- 2003 נמשכה המגמה של ירידה ביצוא היהלומים ועלייה ביצוא מוצרי הייטק וטלקום המהווים כ- 55% מסך היצוא ליפן.

הענפים העיקריים ביבוא מיפן הם: כלי רכב- 49% ומכונות ומכשירים מכניים 25%. 

 

 

דרום קוריאה - ירידה של 10% ביצוא ל- 280 מליון ועליה של 12% ביבוא ל- 572 מיליון בשנת 2003. עיקר הירידה בשיעור של כ- 16% היא ביצוא מכונות ומכשירים וציוד רפואי המהווים יחדיו  69% מסך היצוא.

 

סינגפור - קיפאון ביצוא ל- 265 מיליון דולר ועלייה של 8% ביבוא ל- 198 מיליון בשנת 2003. ביצוא מכונות ומכשירים המהווים 70% מסך היצוא נרשמה ירידה של 5% , לעומת זאת נרשם גידול של 47% ביצוא ציוד רפואי . ביבוא של מכונות ומכשירים המהווים כ- 50% מסך היבוא נרשמה ירידה של 15% .

 

תאילנד – עלייה של 9% ביצוא (ל 323 מיליון דולר) ועלייה של 11% ביבוא (ל 333 מיליון) בשנת 2003 . עיקר העלייה היא ביצוא יהלומים (בשיעור של 38%, ל- 226 מיליון דולר). ענף זה מהווה 70% מהיצוא לתאילנד.

 

נתוני היבוא והיצוא הם נתוני המל"מ.

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות לדסק אסיה  למר עמירם הלוי בטלפון מס' 02-6662630

 

n       נחתם בבריסל ההסכם בין ישראל ונציבות האיחוד לפיצוי בגין הרחבת האיחוד האירופי

 

ישראל קיבלה הטבות בתחום המזון המעובד, המיצים, היין,  הירקות קפואים והתבלינים

 

נחתם בבריסל ההסכם בין ישראל ונציבות האיחוד לפיצוי בגין הרחבת האיחוד האירופי.

 

עם הרחבת האיחוד הצפויה ב- 1.5.04, יבוטלו הסכמי הסחר של ישראל עם פולין, צ'כיה, הונגריה, סלובקיה וסלובניה והסחר עימן ינוהל במסגרת הסכם הסחר של ישראל עם האיחוד. עיקרו של ההסכם הינו שימור הטבות בתחומי החקלאות והמזון המעובד מהם נהנתה ישראל במסגרת הסכמי הסחר החופשי עם חמשת המדינות, ואשר אינן כלולות בהסכם הסחר של ישראל עם האיחוד האירופי.

 

ההטבות אשר ישראל קיבלה בתחום המזון המעובד הינן בתחומי המיצים, יין, ירקות קפואים ותבלינים.

 

המו"מ נוהל בצוותא על ידי משרד התמ"ת ומשרד החקלאות בלוח זמנים מזורז, על מנת לאפשר סיום תיקון הסכם הסחר ישראל – איחוד אירופי והכנסת ההטבות אשר ישראל קיבלה במסגרת המו"מ עד לתאריך הרחבת האיחוד האירופי. זאת על מנת שהיצואנים הישראלים לאותן מדינות עימן מתבטלים ההסכמים לא יסבלו מאיבוד, ולו זמני, של הטבות מכסיות ביצוא לאירופה.

 

במו"מ לפיצוי נותר נושא פתוח בנוגע להתאמת הסכם הרכישות הממשלתיות בתחום מפעילי תקשורת בין ישראל והאיחוד, אשר הצורך בהתאמתו נבחן כעת. 

 

עם סיום שלב זה, תוכל ישראל לחתום על פרוטוקול ההתאמה. אשר יתקן את ההסכם בין ישראל והאיחוד להסכם סחר בין ישראל ואיחוד אירופי המונה 25 מדינות ולא 15 כפי שהוא היום.

 

פרטים נוספים ניתן לקבל ממנהלת מינהל סחר חוץ גב' רונית קן

בטל'' מס'   02-6662673

 

ובאתר האינטרנט: http://www.moital.gov.il/

 

 אולמרט נפגש עם משלחת אנשי עסקים מנורבגיה

 

 

אולמרט קרא לחברי המשלחת לסייע במאבק נגד הקריאה לחרם על מוצרים ישראלים בנורבגיה

 

מ"מ רוה"מ ושר התמ"ת והתקשורת, אהוד אולמרט נפגש עם  סוורה סארן,  ראש לשכת המסחר נורווגיה ישראל, אשר הגיע ארצה בראש משלחת אנשי עסקים, יצויין כי זו המשלחת הראשונה מנורבגיה מזה כ- 8 שנים.

 

המשלחת כללה  כ-18 אנשי עסקים, מתחומים שונים (אופטיקה, רואי חשבון, מפיצים בתחום הדגה ועוד). כל חברי המשלחת הינם אוהדי ישראל, ומטרת המשלחת היא ביקור ראשוני בישראל, ובחינת הפוטנציאל לעשיית עסקים עם ישראל. 

 

השר אולמרט אמר כי הוא מקווה כי משלחת זו תהייה הסנונית הראשונה שתסמל את חימום היחסים בין אנשי עסקים משני הצדדים. כמו כן  קרא השר אולמרט לחברי המשלחת לסייע למדינת ישראל במאבק נגד הקריאה לחרם על מוצרים ישראליים בנורבגיה.

 

השר אולמרט ברך  את Inger Anita Eggum, נשיאת לשכת המסחר הנוצרית הבינ"ל בנורווגיה אשר משתתפת במשלחת. וציין כי זכור לטובה  הסמינר שנערך בישראל במהלך 2002, בו נכחו למעלה מ-400 אנשי עסקים מכל העולם, וכי  נשמח  בקרוב לארח שוב את הכנס העולמי.

 

נתוני סחר ל-2003

 

סך הסחר בין ישראל ונורווגיה עמד בשנת 2003 על 122 מיליון $ עליה של כ-7.3%  לעומת שנת 2002. 

 

סך היצוא ל-2003 עמד על 43.2 מיליון דולר, ירידה של כ-3% לעומת 2002 (44.5 מיליון דולר). ענפי הייצוא העיקריים: מכונות ומכשירים מכניים, פלסטיק ופריטים ממנו ומכשירים וכלים אופטיים.

 

סך הייבוא עמד ב-2003 על 78.9 מיליון דולר,עליה של כ-13.8% לעומת היקף יבוא בשיעור של 69.3 מיליון דולר ב-2002. ענפי היבוא העיקריים: בעלי חיים ומוצרים מבעלי חיים, אופטיקה ומוצרי צמחים.

 

1. הנספחות הכלכלית בברזיל, בשיתוף מכון הייצוא, ארגנה משלחת שת"פ בנושא טלקום בין התאריכים 2-5 למרץ 2004.

המשלחת ביקרה בתערוכת טלקספו, שהיא התערוכה הגדולה בתחומה בדרום אמריקה, ונפגשה עם מפעילי טלקום ואינטרנט ברזילאיים ואינטגרטורים.

המשלחת מנתה 7 חברות (סראגון, קגור, אלוט, טלדטה רשתות, גמאטרוניק, ח. מר ואיתראן) קיימה עשרות פגישות עם מקבלי החלטות בחברות ברזילאיות.

שוק הטלקום הברזילאי נמצא בנקודת מפנה בשנת 2004, ורבים צופים כי לאחר המיתון ששרר בשוק, עקב המשבר העולמי, הוא עשוי להתעורר ולצמוח השנה. המשלחת יצרה קשרים טובים אשר יכולים להוביל להגדלת העסקים של חברות ישראליות בברזיל בתחום.

 

נתוני סחר

 

היצוא לברזיל בשנת 2003 הסתכם ב- 329 מליון דולר (לא כולל יצוא בטחוני) לעומת 298 מליון דולר בשנת 2002, גידול של 10%.  ענפי היצוא העיקרים לברזיל הם: מוצרים כימיים (62% מהיצוא), וציוד תקשורת ומכשירים מכניים (17% מהיצוא).  היבוא מברזיל הגיע ל 126 מיליון דולר בשנת 2003, עלייה של 9% לעומת שנת 2002 אז הגיע היבוא ל 116 מיליון דולר.  עיקר היבוא הוא של מוצרי צמחים (סויה) (22%) ובע"ח (21%).  בברזיל פועלות כיום מעל 200 חברות ישראליות.

 

2. בחודש מאי 2004 יצטרפו לשורות האיחוד האירופי 10 מדינות חדשות. המחלקה להסכמי סחר בילטרליים במינהל לסחר חוץ הכינה עלון מידע על הרחבת האיחוד האירופי והשלכותיה לסחר בין ישראל והאיחוד האירופי. אלון זה נמצא באתר האיטנרנט של המשרד התמ"ת, בכתובת הבאה:

http://www.moit.gov.il/root/sachar_hutz/europe_rhava/wider_alo

 

3. משלחת ננוטכנולוגיה להולנד

 

משלחת חברות ננוטכנולוגיה אמורה לצאת להולנד לארוע שת"פ ישראל-הולנד שיתקיים באמסטרדם  באמצע אפריל.

 

במסגרת הועידה בה  ישתתף ח"כ שמעון פרס תצגנה חברות ישראליות והולנדיות טכנולוגיות

חדשניות בענף זה.

בהמשך היום תתקיימנה פגישות אישיות בין חברות ישראליות והולנדיות.

 

זאת משלחת ננוטכנולוגיה ראשונה שמארגן מתימו"פ לארוע שת"פ  בחו"ל . 

 

ארגון הארוע בהולנד הוא באחריות ארגון "אופטין" והמחלקה הכלכלית בשגרירות ישראל בהאג.

 

בהולנד פועלות מספר חברות מובילות בתחום הננוטכנולוגיה:

 

PHILIPS-  

לענק  האלקטרוניקה  מרכז מו"פ למיקרו וננו-אלקטרוניקה  בהולנד.   

ASML-

ליצרן הגדול  בעולם של  מכונות ליצור שבבים מעבדות למיקרו וננו-אלקטרוניקה  בהולנד ובארה"ב  .

 

AKZO NOBEL   -

חברה  רב לאומית  מובילה  בתחומי תרופות הומניות ,וטרינריות וצבעים , 

 

DSM   -

חברה רב לאומית  מובילה  בתחומי  חומרי גלם לתעשיית פארמה, חומרים מורכבים ,חומרי עזר לתעשיות מזון 

 

 חברות הולנדיות אלו ונוספות הבטיחו השתתפותן בארוע ובפגישות האישיות .

 

פרטים נוספים על הארוע ב :

אתר "מתימו"פ" : www.matimop.org.il

אתר  "אופטין"   : www.optin.nl  

 

4. במסגרת תערוכת  ILA  בברלין (www.ila-berlin.de ) יערך יום עיון ישראלי בו יוצגו אפשרויות השת"פ בין תעשיות התעופה והחלל הישראלית והמקבילות באירופה במסגרת התכנית השישית. יוצגו גם אפשרויות שת"פ במסגרת גליליאו ואפשרויות שת"פ בתחום שרותי הנדסה. המארגנים של התערוכה (ארגון BDLIwww.bdli.de ) יארגנו ויעודדו מפגשים בין חברות גרמניות וישראליות במסגרת האירוע.

 

5. בתאריך 16-17 ליוני יערך בהמבורג אירוע שת"פ וסמינר בין תעשיות בטיחות ואבטחה ישראליות וגרמניות. לאירוע שותפים חברת FIS (בבעלות נמל התעופה פרנקפורט), לשכת המסחר גרמניה ישראל, העיר המבורג ועוד גורמים מקצועיים. האירוע מיועד לחברות הנותנות שרותי הגנה ופיקוח לשדות התעופה, נמלי ים, בנייני ציבור ומתחמים העלולים לשמש יעד לפעילות טרוריסטית.

 

6. בשבוע השני של חודש יולי יערך בגרמניה סיור מפגשים של מפתחים בענף הרכב והתעבורה עם מרכזי פיתוח של חברות רכב מובילות, כדוגמת BMW ,PORSCHE,פורד. האירוע נערך בשיתוף פעולה עם ארגון מתימו"פ.

 

7. בסוף חודש אפריל תבקר בארץ משלחת בראשות מזכיר המדינה הבוארי לכלכלה מר שפיצנר. המשלחת מגיעה לשיחות במסגרת מזכר ההבנה שנחתם בין בואריה לישראל. למשלחת תתלווה משלחת עסקית. שותפים לארגון בארץ הינם לשכות המסחר גרמניה – ישראל.

 

8. הנספחות הישראלית באוסטרליה פועלת להקים ביתן ישראלי בתערוכת CeBit אוסטרליה 2004 שתיערך בין ה- 5. 6 - 4  בסידני. 

תערוכה זו תהווה הזדמנות לחברות להכיר ולהיחשף לשוק התקשורת האוסטרלי. היקף שוק התקשורת באוסטרליה כולל ציוד מוערך ב- 25 מיליארד US$ בשנה וצפוי לגדול ל- 26.4 מיליארד US$ בשנת 2004. קצב הצמיחה בשוק התקשורת האוסטרלי מהיר יחסית: בשנת 2003 גדל השוק בכ- 6.5% ובשנת 2004 צפוייה צמיחה של 7.4%. כך גם הכלכלה האוסטרלית שמתחילת שנות ה- 90, צומחת באופן רציף. תערוכת  CeBit    אוסטרליה  ‏2004 הנה דרך לחדור ולהכיר  את השוק האוסטרלי ואת השחקנים המרכזיים בתחום ה- ICT. בתערוכה ישתתפו כ- 500 מציגים מאוסטרליה ומהעולם כולו בתחום ה- ICT, Security, Digital Storage, Digital Media, e-Systems,

   Mobile and Wireless, Computer hardware and Software. .    הנספחות המסחרית באוסטרליה, מכון היצוא וכן CeBit Australia חברו יחד כדי להציע למשתתפים הישראלים עלות אטרקטיבית בהקמת ביתן ישראלי בתערוכה. בנוסף, חברות ישראליות המעונינות להגיע יקבלו סיוע מהנספחות המסחרית בארגון פגישות עסקיות באוסטרליה עם לקוחות פוטנציאליים, מפיצים וכד.

9. ב - 7-2 במאי יגיע לביקור שר החקלאות האוסטרלי, Warren Truss , מלווה במשלחת אנשי עסקים. מטרת המשלחת היא להיחשף לטכנולוגיות הישראליות ולמוצרים הישראליים בתחומי החקלאות ואיכות הסביבה ובעיקר כל הקשור לטיפול במים ובשפכים. משלחת שר החקלאות הנה חלק ממסורת ארוכת שנים של משלחות מאוסטרליה בראשות שרים ואנשי עסקים מובילים המאורגנות בשיתוף עם לשכת המסחר ישראל אוסטרליה ובניהם: שר התקשורת, שר החינוך, שר המדע וכד.

10. בקור סגן השר- מיכאל רצון בהודו  2-7 בפברואר 2004

 

סגן השר הגיע להודו כנציג רשמי של מדינת ישראל כדי להשתתף בכנס הארגון העולמי לקואופרציה המיועד לשרים מאסיה והפסיפיק . לסגן השר התלווה רשם האגודות השיתופיות.

פרט להשתתפות סגן השר בכנס, השתתף גם בתערוכת DefExpo נפגש עם מקביליו במשרדי הסחר והמדע ,ביקר בחוות ההדגמה "פוסה" לטכנולוגיות חקלאיות ישראליות ונפגש עם אנשי עסקים מקומיים.

 

11. משלחת סמיקונדקטורס יוצאת במרץ לטאיוון ולסין

המכון הישראלי ליצוא ושתופי פעולה בינלאומיים, בשתוף הנספחויות הכלכליות בטאיוון ובסין ארגן משלחת של חברות מוליכים למחצה לטאיוון ולסין בתאריכים  10- עד ה- 16 במרץ. מטרת המשלחת היתה הגברת שת"פ בין החברות הישראליות לחברות יצרניות בטאיוון ובסין. החברות בקרו במפעלים מקומיים, השתתפו בסמינר ונפגשו עם שותפים פוטנציאלים.

 

12. תערוכת KIMES בקוריאה ומפגשים עסקיים בתאילנד

המכון הישראלי ליצוא ושתופי פעולה בינלאומיים, בשיתוף הנספחות הכלכלית בקוריאה ו- KORIL ארגן משלחת ייחודית של יצרני ציוד רפואי  לדרום קוריאה בין התאריכים 19 ל- 22 במרץ.  מטרת המשלחת היתה מציאת סוכנים, יבואנים, מפיצים ושותפים ולימוד השוק הקוריאני. במהלך ביקור המשלחת הוצג חומר על החברות בביתן מידע בתערוכת KIMES המתקיימת בסיאול.

 

בדרך חזרה מקוריאה ארגן המכון בשיתוף הנספחות הכלכלית בשגרירות ישראל בתאילנד , מפגשים עסקיים עבור החברות הישראליות הבוחנות אפשרויות לפעילות בתאילנד.

 

13. נוכחות ישראלית מרשימה בסלון האווירי בסינגפור.

 

הסלון האווירי בסינגפור נפתח בשבוע שעבר  עם נוכחות ישראלית מרשימה. כ 15 חברות הציגו בסלון, 13 מהן תחת הביתן הלאומי של מכון היצוא ושתיים באופן פרטי.

הביתן הישראלי השתרע על שטח של כ 700 מטר רבוע והיה הביתן הבודד השלישי בגודלו לאחר הביתן הסינגפורי (המארחים) והביתן האמריקאי. ההערכה היא כי לתערוכה באופן כללי הגיעו כמה מאות ישראלים נציגי עשרות חברות ישראליות.

החברות שהציגו בביתן היו: רוקאר, אלביט, אלישרא, הידרומכניקל אינגנירינג, התעשייה האווירית, התעשייה הצבאית, אי.טי.אל,  ניר-אור, אורביט, רפא"ל, תדיראן תקשורת, מוטורולה ישראל ועשות אשקלון.

 

גם המשלחת הרשמית הייתה מכובדת ביותר, בראשה עמד מנכ"ל משרד הביטחון אלוף במיל עמוס ירון והיא כללה את ראש סיב"ט האלוף המיל יוסי בן חנן, מנכ"ל התעשייה האווירית מר קרת ובכירים נוספים מהמערכת הביטחונית והתעשייה הביטחונית בישראל.

 

כבוד מיוחד נפל בחלקה של התעשייה האווירית כאשר המטוס ללא טייס פרי מפעלה פתח את מטס ההדגמה ביום הראשון של התערוכה.

 

14. משלחת חברות ישראליות לתערוכת ICT Expo בהונג קונג

במסגרת קידום חברות בענף התקשורת וטכנולוגיות המידע בסין, יארגן השנה לראשונה מכון היצוא בשיתוף הנספחות הכלכלית בהונג קונג ביתן לאומי בתערוכת ICT Expo  בהונג קונג בין התאריכים 14-17 באפריל.

המציגים הישראלים ישתתפו  בוועידה המתקיימת במקביל, יפגשו עם חברות מציגות או מבקרות בתערוכה ועוד. השנה התערוכה מאורגנת  עם ארגון China Torch Hi-Tech Industrial Development Center של משרד המדע והטכנולוגיה הסיני, אשר יביא משתתפים רבים מסין למטרת פגישות עם חברות זרות אשר יגעו לתערוכה.

 

15. משלחת של 15   חברות ישראליות בקרה  בפרובינציות-Yunnan ו-Guangxi בסין

 

משלחת של 15 חברות ישראליות ערכה ביקור עסקי בפרובינציות Yunnan ו-Guangxi בין התאריכים 8-12 בפברואר. הפרובינציות שוכנות בחלקה המערבי של סין,  הנחשב לאזור בעדיפות לאומית.  במהלך הביקור, חברי  המשלחת סיירו בחברות מקומיות ונפגשו  עם בכירים בממשל הסיני המקומי כגון, מושל גואנגשי וסגן מושל מחוז יונאן שביקשו להמשיך את שיתוף הפעולה עם חברות ישראליות בעיקר  בנושאי חקלאות, לוגיסטיקה והי טק.  בשתי הפרובינציות נערכו  סמינרים עסקיים  בהם נכחו משתתפים מקומיים רבים מחברות מקומיות ונציגי הממשל הסיני המקומי.

 

16. פעילות ענפה מתוכננת בסין במהלך חודש יוני 2004

 

חודש יוני עומד להיות גדוש בפעילויות בסין:

מ"מ ראש  ושר התמ"ס , מר אהוד אולמרט, יצא לביקור של כשבוע בסין במהלך חודש יוני. אל השר תצטרף משלחת אנשי עסקים מתחומים שונים.  במהלך הביקור מתכנן הנספח המסחרי של ישראל בסין, מר יוסף גנזל,   לקיים את האירועים הבאים בשיתוף מכון היצוא וגופים נוספים:  ועדה כלכלית מעורבת בין ישראל לסין , אירוע השקה של פעילות חברות ישראליות לקראת האולימפיאדה בביג'ין ב- 2008 וסמינר של משלחת ה- IT השנתית של מכון היצוא.  כמו כן בביג'ין ובשנגחאי יערכו אירועים של IVA ואגוד תעשיות האלקטרוניקה. 

פרט לאירועים לעיל הקונסוליה בשנגחאי  ומכון היצוא מארגנים משלחת חברות בתחום האריזה. המשלחת תקיים מפגשים וביקורים ותבקר בתערוכה מקצועית המובילה בתחום – All in Pack Shanghai 2004.

הקונסוליה בשנגחאי תקים במסגרת תערוכת China Dairy 2004 ובמסגרת תערוכת Ele/Comm 2004 (תערוכת הטלקום המובילה במזרח בסין ) ביתן תדמית ישראלי. למידע נוסף ניתן לפנות לדסק אסיה במנהל לסחר חוץ. 

 

17. בנציגות הכלכלית ביפן עובדים גם מהבית

 

נח שני הציר הכלכלי בשגרירות בטוקיו ,בסיועה הפעיל של רעייתו , הופך את סלון דירתו , מעת לעת , לכיתת לימוד לנציגי חברות יפניות, בה מקבלים טעימות מהמטבח הישראלי תוך האזנה לפרזנטציות של חברות ישראליות .

לנציגי החברות היפנית עניין רב להתארח בבתיהם של דיפלומטים זרים . הסיבה לכך אינה רק הסקרנות אלא שיקולים תכליתיים : כשעובד החברה נדרש לדווח על פעילויותיו לקידום עניני החברה , ביקור בבית הציר הכלכלי הישראלי ופגישה עם חברה ישראלית שם מתפרשים כעשייה מקורית בעלת חשיבות לחברה .

בנציגות הכלכלית בטוקיו מתכוונים להאיץ פעילות זו בהיותה ריווחית לכולם : נח שני מבהיר כי בנוסף לחסכון הכספי וליכולת להשיג מפגשים איכותיים , שהייה משותפת של מספר שעות ודיון מקצועי  באווירה נינוחה יוצרים קשרים אישיים שהם " נכסים " שישרתו חברות נוספות.

האירוע שהתקיים במחצית פברואר נערך בהשתתפות ד"ר זאב זלבסקי מהפקולטה להנדסה באוניברסיטת ת"א המוכר היטב כחוקר ומפתח טכנולוגיות ומוצרים בתחומי האופטיקה

ומר דניאל אוליסקי מנכ"ל חברת "אקספליי" .

באירוע זה השתתפו   22 נציגי חברות יפניות ובכללם נציגי  סניו , מצושיטה  , אולימפוס , פוג'י , קנון , ריקו  ואיטוצו. בהמשך לפרזנטציות  ולדיון המקצועי קיימו נציגי השגרירות שיחות אישיות עם חלק מהמשתתפים ובעיקבותיהן שוגר מידע רלבנטי אודות חברות ישראליות נוספות .

מנתונים שנאספו בנציגות הכלכלית בטוקיו עולה כי בשנה החולפת נוצרו למעלה מ – 60 שיתופי פעולה טכנולוגיים בין חברות יפניות וישראליות . ההערכה היא שגם בשנה זו לא יפחת היקף שיתופי הפעולה בתחומי התקשורת , המידע , הביוטכנולוגיה והטכנולוגיות החקלאיות .

 

18. בעקבות ההקלה בהערת האזהרה היפנית :שגרירות ישראל בטוקיו במאמץ ממוקד להבאת משלחות תעשייתיות לישראל

 

 

היקף שיתופי הפעולה הטכנולוגיים בין חברות יפניות וישראליות התרחב גם בשנה החולפת, כך מוסר  נח שני , הציר הכלכלי של משרד התעשייה המסחר והתעסוקה בטוקיו.

 

 נח שני מבהיר כי חברות טושיבה , סוני , היטאצ'י וסומיטומו הן רק חלק מרשימה ארוכה של למעלה מ – 60 חברות טכנולוגיות שיצרו במהלך השנה האחרונה מייזמים משותפים עם חברות  ישראליות .

 

שני אמר כי  " את ההצלחות בתחומי המידע והתקשורת צריך לטפח ולהרחיב לתחום הביוטכנולוגיה" והוסיף כי כתוצאה מהערת האזהרה הכללית שפרסם משרד החוץ היפני לפני למעלה משנתיים, לפיה מומלץ לא להגיע לישראל,  נגרם נזק להתפתחות הקשרים הכלכליים הבילטרליים .

 

שני מסר  כי שגריר ישראל בטוקיו ,אלי כהן, שם לו למטרה להקהות את ההנחיה האדמיניסטרטיבית הנוקשה הפוגעת בפעילות הבילטרלית .בשיחות שהתקיימו עם  בכירים בממסד ובארגונים הכלכליים המקומיים הועלתה  הבקשה להתייחסות שונה לנסיעות עסקיות או נסיעות ממוקדות אחרות במהלכן מלווים האורחים היפניים ע"י עמיתיהם הישראליים .

 

נח שני מציין כי, לאור פניות השגרירות וגורמים מקומיים תיקן משרד החוץ היפני את הודעתו כך שמוצע למי שמגיעים לישראל לביקורי עבודה לנקוט באמצעי זהירות המתבקשים לאחר התייעצות עם הגורם המארח .

 

שני מסר עוד כי, לאור השינויים בהערת האזהרה, מקווים בשגרירות טוקיו כי ניתן יהיה להביא לארץ קבוצת חברות יפניות שתשתתפנה באירוע "ביוטק ישראל " המתקיים בתחילת חודש מאי .

 

 

בנציגות הכלכלית בשגרירות ישראל בטוקיו פועל  " דסק ביוטכנולוגיה " אשר מטרתו להקל על חברות ישראליות לחדור לשוק היפני ולקחת חלק בפעילות האמורה .

בין יתר הפעילויות , תקים הנציגות הכלכלית  ביתן מידע בתערוכת "ביו - אקספו יפן " שתתקיים בטוקיו במאי הקרוב .

 

 

19. מ"מ רוה"מ ושר התמ"ת נפגש עם פיטר ביטי, מושל קווינסלנד, אוסטרליה

 

ב- 24 במרץ 2004, נפגש מ"מ רוה"מ ושר התמ"ת, מר אהוד אולמרט, עם פיטר ביטי, מושל קווינסלנד , אוסטרליה.

 

המושל הגיע לארץ בראש משלחת עסקית לביקור של כיומיים. מטרת הביקור המוגדרת הינה קדום יחסי הסחר בין קווינסלנד לישראל. 

בפגישתם דנו השניים באפשרות הקמתה של קרן משותפת למו"פ תעשייתי שתתמקד בעיקר בתחומי הביוטק וה- IT. השניים הביעו התעניינות רבה בקרן ונקבעו צעדים לקדומה המשותף. 

 

20. משלחת חברות טכנולוגיות סביבה לפולין:

 

בין התאריכים 28 עד 31 במרץ 2004 בקרה בפולין משלחת חברות טכנולוגיות סביבה.

 

המשלחת הינה פרי יוזמה משותפת של הנספחות הכלכלית בשגרירות ישראל בוורשה (רונן כץ, הנספח הכלכלי), המכון הישראלי ליצוא ושיתוף פעולה תעשייתי (אברהם ישראלי, מנהל תחום טכנולוגיות הסביבה) והמשרד הישראלי לאיכות הסביבה (ד"ר מירים הרן מנכ"לית המשרד).

 

בראש המשלחת עומדת ד"ר מרים הרן המנהלת הכללית של המשרד לאיכות הסביבה הישראלי. ד"ר הרן הוזמנה ע"י השר הפולני לאיכות הסביבה ותקיים ביקור שבמהלכו תיפגש עם השר הפולני, סגנו, סגן ראש עיריית קאטוביץ, אחראית איכות הסביבה בעיריית וורשה, סגן יו"ר הוועדה לאיכות הסביבה בפרלמנט הפולני, יו"ר הקרן הפולנית לאיכות הסביבה וטיפול במים, ראשי ארגון המכרות בקאטוביץ, עיתונאים ואנשי אקדמיה.

כמו כן תפתח הד"ר הרן שני סמינרים עסקיים שבהן תשתתפנה החברות הישראליות.

 

המשלחת העסקית שאורגנה ע"י מכון היצוא כוללת את החברות הבאות: אמניר, ארקל, CQM, אלקיים, לסיכו, תהל, השביל הירוק וורטקס.

 

החברות תשתתפנה בשני סמינרים עסקיים (בוורשה ובקאטוביץ) ותצגנה את פעילותן בפני קהל של מקבלי החלטות ברשויות מקומיות, במחוזות ונציגי חברות רלוונטיות.

הסמינרים מאורגנים ע"י המחלקה הכלכלית בשגרירות ישראל בשיתוף עם לשכות מסחר איזוריות ומקצועיות, המשרד הפולני לאיכות הסביבה, ארגון המכרות בקאטוביץ, הממשל המקומי בקאטוביץ.

השר הפולני צפוי להשתתף בפתיחת הסמינר בקאטוביץ וסגנו בפתיחת הסמינר בוורשה.

נציגים פולניים ירצו בסמינרים על אפשרויות לשיתוף פעולה והזדמנויות בתחום איכות הסביבה.

 

בעקבות הסמינרים נקבעו לכל חברה פגישות מתואמות מראש עם חברות פולניות ונציגי ממשל מקומי לפי בקשות שנמסרו מראש.

 

פולין המיועדת להצטרף לאיחוד האירופי במאי 2004 חייבת להשקיע כספים רבים (חלקם ממקורות אירופאיים) בשדרוג תשתיות הקשורות באיכות הסביבה וזהו הרקע להגעת המשלחת.

 

n        משלחת קרנות הון סיכון ישראליות תבקר  בהודו בחודש אפריל

 

משלחת קרנות הון סיכון ישראליות תצא להודו בחודש אפריל. הביקור מתוכנן לתאריכים 22-19 באפריל וחברי המשלחת יבקרו בבומביי, בנגלור ודלהי.

 

חברי המשלחת ייפגשו עם נציגי חברות הודיות בעיקר מתחומי התקשורת והתוכנה, כדוגמת TATA, HDFC, Kotak Mahindra, Reliance, Wipro, Bharti נציגי ממשל ונציגי איגודים מתחומים רלוונטים.

מטרת הביקור תהיה להכיר את תחומי הטלקום והתוכנה, חיפוש אחר לקןחות פוטנציאליים, שותפים הודים לפעילות ברמה הגלובלית ומציאת משקיעים הודים פוטנציאליים להשקיע בקרנות הון סיכון ישראליות.

 

המשלחת מאורגנת ע"י איגוד קרנות הון הסיכון בישראל בשת"פ עם שגרירות הודו בת"א ושגרירות ישראל בדלהי, וזהו ביקור שני של משלחת ישראלית מסוג זה להודו.

.

שוק התקשורת בהודו הוא החמישי בגודלו בעולם ובעל הצמיחה השניה בגודלה (אחרי סין). כיום יש 47 מיליון מינויים קויים עם צמיחה של 25% ו 30 מיליון מינויי סלולר עם צמיחה של 100% (בכל חודש מצטרפים מיליון מינויים חדשים).

החלוקה בין החברות הממשלתיות והפרטיות בתחום התקשורת מתאפיינת בנתונים הבאים: לחברות הממשלתיות 27% בסלולר ו 88% בקוי, לחברות הפרטיות 77% בסלולר ו 12% בקוי.

ההערכה היא שעד שנת 2005 יתווספו 75 מיליון קוי טלפון חדשים ועד  2010 יתווספו 175 מיליון קוים חדשים. ההשקעות נאמדות ב 37 מיליאר$ ו 69 מיליארד$ בהתאמה. השקעות זרות אפשריות גם בתחום השירותים וגם בתחום הייצור של שוק הטלקום בהודו.

 

n        הרחבת האיחוד האירופאי פותחת בפני חברות ישראליות הזדמנויות עיסקיות כתוצאה מהשקעות האיחוד האירופאי  במדינות המצטרפות במיליארדי יורו

 

משרד התמ"ת נערך להצטרפות ומפיץ עלון מידע ליצואנים  בנושא הרחבת האיחוד האירופאי

 

הרחבת האיחוד האירופאי פותחת בפני חברות ישראליות הזדמנויות עיסקיות – כך אמר מ"מ ראש הממשלה ושר התמ"ת והתקשורת אהוד אולמרט במסגרת הערכות משרד התמ"ת ל-1.5.04   בו צפויות להצטרף לשרות האיחוד האירופאי 10 מדינות חדשות. עם הצטרפות המדינות החדשות (פולין, הונגריה, צ'כיה, סלובקיה, סלובניה, אסטוניה, ליטא, לטביה, קפריסין ומלטה יתבטלו הסכמי הסחר החופשי של ישראל עם חמשת המדינות פולין, הונגריה, צ'כיה סלובניה, סלובקיה, ומתאריך זה ינוהלו יחסי הסחר של ישראל עם 10 המדינות המצטרפות במסגרת הסכם האסוציאציה שבין ישראל לאיחוד האירופאי. 

 

תהליך ההרחבה יוצר הזדמנויות עיסקיות. כניסת המדינות המועמדות לאיחוד האירופאי, פרושה התחייבות של האיחוד האירופאי להביאן לרמות מערב אירופאיות במספר תחומים, בעיקר, תחבורה, איכות סביבה, אבטחה, אגרוטכנולוגיה, תנאי הכניסה לאיחוד האירופאי מחייבים יישום שינויים מבניים בהיקף ניכר על מנת לעמוד בדרישות המערב אירופאיות. בפרוייקטים אלו, אומר השר אולמרט, יוכלו חברות ישראליות לקחת חלק.

 

הרחבת האיחוד האירופאי מתבטאת בהשקעות בסדר גודל הנאמד בעשרות מיליארדי יורו מצד האיחוד האירופאי וגופים בינלאומיים במדינות המצטרפות, מתוך כוונה לקרב את רמת החיים ואיכות התשתיות  באותן מדינות לרמה המקובלת במערב אירופה.

 

בנוסף פועל מינהל סחר חוץ לניצול ההזדמנויות העיסקיות הנוצרות כתוצאה מהשקעות אלו.

 

מינהל סחר חוץ בתמ"ת יפעל לכך כי בהליך ביטול ההסכמים לא תיגרם פגיעה לייצוא הישראלי ובנוסף להבטיח כי הסכם הסחר עם האיחוד יתן מענה לצרכי הייצוא לגוש סחר המונה 25 מדינות וכ-450 מיליון נפש. בשבוע האחרון חתמה ישראל על הסכם עם נציבות האיחוד האירופאי לפיצוי בגין הרחבת האיחוד האירופאי. עיקר ההטבות בתחום המזון המעובד, המיצים, היין, ירקות קפואים ותבלינים.

 

בימים אלה מפיץ המינהל לסחר חוץ בתמ"ת עלון מידע ליצואנים בנושא הרחבת האיחוד האירופאי.

 

n        בעלון אינפורמציה על:

 

n      כללי המכס אשר יחולו ביצוא וביבוא למדינות המצטרפות.

n      פיצוי שישראל תקבל, בגין ההרחבה.

n      ישראל והקרנות האירופאיות במדינות המצטרפות

n      חלוקת הכספים המיועדת בין המדינות – סיוע מהאיחוד האירופאי.

n      ההזדמנויות העסקיות כתוצאה מההרחבה.

n      האם המצטרפות תחשבנה מדינות חברות לכל דבר ודבר.

n      רכישות ממשלתיות בהתאם לקרנות השונות.

 

 

רצ"ב עלון המידע

 

תמונה גרפית
© כל הזכויות שמורות 2016 . מדינת ישראל. © Copyright 2016 . State of Israel. All rights reserved.